Arama Sonuçları
+90 (212) 234 77 72 WhatsApp: +90 (553) 773 06 07

info@vizem.com.tr

Vize Bul
3. ADIM ZİYARET AMACINIZ
  ARA
  Yeşil Ve Gri Pasaportlara Avrupa'dan Muafiyet Sınırlaması
  Tarih: 10-12-2019

  Yeşil ve Gri Pasaporta Sahip Vatandaşlar İçin Avrupa'ya Girişlerde Yeni Uygulama

  Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport Hamili Türk Vatandaşları da Schengen bölgesine vizesiz geçiş hakkına sahip olan diğer vatandaşlar gibi Avrupa Ülkeleri'ne yapacakları seyahatlerinde muafiyet sınırlaması ile karşı karşıya kaldılar.

  Avrupa Ülkeleri'ne vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşları için bugün itibari ile alınan karar gereğince vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirilmiş olup, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekli olacaktır.

  Vizesiz seyahat hakları alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento'sunun duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa Ülkeleri'nden birine seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk Vatandaşları'nın seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu tutulacaktır.

  Yapılan kayıt işlemi sırasında, yolcuların giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri bildirilmiştir.

  18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacaktır. Bu uygulama ile Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk Vatandaşları'nın vize muafiyet hakları saklı tutulup yalnızca Avrupa'ya giriş esnasında seyahat izni almaları sağlanacaktır.

  Vize muafiyet prosedürleri ve vizesiz konaklama gün sayısı ile ilgili güncel bir bilgi paylaşılmamıştır.

   


  Avrupa'ya Girişlerde Seyahat Belgesine Niçin Gerek Duyuldu?

  Yeni yürürlüğe giren yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu beyan eden Avrupa Parlementosu;

  Sınır kontrolünün sağlanması,
  Salgın tehlikesi,
  Yasadışı göç,
  Güvenlik tehditi ve kendi ülke vatandaşlarının korunması gibi önemli hususların kontrol altında tutulması adına bu kararın alındığını bildirmiştir.
  Avrupa'ya Giriş İzni (Seyahat Belgesi) Hangi Durumlarda Reddedilir?
  Yeşil ve Gri Pasaporta sahip Türk Vatandaşları'nın Avrupa'ya Giriş İzni başvurusunda bulunması 2020 tarihi itibari ile geçerli olacaktır. Ancak her başvuru sahibi yolcunun sunmuş olduğu evraklar koşulsuz kabul edilmeyecek ön kontrolden geçecektir.

  Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehditi unsuru ile karşılaşılması halinde başvurular geri çevrilip, Avrupa'ya Giriş İzni başvuruları reddedilecektir.

  Önemli!
  Avrupa'ya seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk Vatandaşları'na verilen giriş izni süresi yeni alınan karara bağlı olarak 3 yıl geçerliliğini koruyacaktır.

  BENZER HABERLER