Arama Sonuçları
+90 (212) 234 77 72 WhatsApp: +90 (553) 773 06 07

info@vizem.com.tr

Vize Bul
3. ADIM ZİYARET AMACINIZ
  ARA
  Schengen Vizesi VIS Sistemine Geçiş ..!
  Tarih: 10-12-2019

  Vize Bilgi Sistemi (VIS) nedir?

  Schengen Vize Bilgi Sistemi VIS, schengen üye ülkeleri arasında kısa süreli kalış/ziyaret vizelerine ilişkin bilgilerin karşılıklı olarak paylaşımını sağlayan merkezi bir bilgi sistemidir.VIS, schengen ülkeleri ile Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin konsoloslukları ve sınır kontrol noktalarını birleştirmeyi amaçlar.

  Bu sistem, ülkelerin sınır kontrol prosedürlerini sadeleştirmekle birlikte, doğru vize kullanımlarını denetlemek ve kimlik hırsızlığı gibi hileli davranışlarla mücadeleyi hedeflemektedir. Ülke güvenliğini arttırmak ve schengen üyesi ülkelerin terörle ve diğer ciddi suçlarla mücadele etmesini sağlamaktadır. Sık seyahat eden kişilerin de vize işlem prosedürünü kolaylaştıran bir uygulamadır.  

  VIS sistemine ait zorunlu bir uygulama olan biyometrik parmak izi alımı, tüm pasaport kategorileri için geçerlidir. Biometrik veri toplama işlemini Konsolosluk adına vize işlemlerini yürüten vize başvuru merkezleri yapmaktadır. Tüm vize başvuru sahiplerinin milliyetlerine bakılmaksızın, vize başvurusu sırasında parmak izi vermesi zorunludur..

  Parmak izi uygulamasından muafiyet sağlayan  durumlar şunlardır: (ama şahsi müracaatları zorunludur).

  1- 12 yaşın altındaki çocuklar,

  2- Fiziksel sebeplerle parmak izlerinin alınması mümkün olmayan kişiler: Eğer 10 parmaktan daha azının parmak izi alımı mümkünse, alınabildiği kadar çok parmağın izi alınır. Ancak, olanaksızlıklar geçici sebeplerle ise, o zaman müracaatçının bir sonraki başvurusunda parmak izi vermesi gerekecektir (imkansızlığa ilişkin sebeplerin belirginleşmesi için sizden açıklığa kavuşturucu bilgi/belge isteyebilirler).

  3- Devlet - hükümet başkanı, hükümet yetkilileri ve beraberinde seyahat eden eşleri ile üye ülke hükümeti veya uluslararası organizasyonlarca resmi amaçla davet edilmiş olan ilgili resmi heyet üyeleri,

  4- Üye ülke hükümeti veya uluslararası organizasyonlarınca resmi amaçla davet edilmiş olan taht sahibi egemen güçler ve kraliyet ailesinin diğer kıdemlileri.

  BENZER HABERLER