Arama Sonuçları
+90 (212) 234 77 72 WhatsApp: +90 (553) 773 06 07

info@vizem.com.tr

Vize Bul
3. ADIM ZİYARET AMACINIZ
  ARA
  Türkiye ve Ukrayna Kimlikle Seyahat Anlaşmasını İmzaladı
  Tarih: 10-12-2019

  BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman ile düzenlediği ortak basın toplantısında, iki ülke arasında vize muafiyeti anlaşması imzalandığını ve ülke vatandaşlarının artık yalnızca kimlikle seyahat edeceklerini söyledi.

  Türkiye ve Ukrayna Kimlikle Seyahat Anlaşmasını İmzaladı,
  BAŞBAKAN  Binali Yıldırım,  Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman ile düzenlediği ortak basın toplantısında, iki ülke arasında vize muafiyeti anlaşması imzalandığını ve ülke vatandaşlarının artık yalnızca kimlikle seyahat edeceklerini söyledi.

  Başbakan Yıldırım ile  Ukrayna Başbakanı Groysman,  Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.  Türkiye ve  Ukrayna arasında imzalanan kimlikle seyahat anlaşması sonrası konuşan Başbakan Yıldırım, " Ukrayna ile turizm alanındaki durumumuz iyiye gidiyor. Geçen yıl  Ukrayna'dan 1 milyonun üzerinde ziyaretçimiz oldu. Bu yeni muafiyet rejimiyle bu rakamın hem  Türkiye'den  Ukrayna'ya hem  Ukrayna'dan  Türkiye'ye gidiş gelişleri çok daha fazla artıracağını göreceğiz. Buna inanıyoruz. Bu ihtiyaçları karşılamak için hava ulaşımında gelişmeye ihtiyaç var. Yeni seferlere ihtiyaç var. Bunları da karşılıklı yetkililerimiz planlamalarını yapacaktır" dedi.

  BAŞBAKAN YILDIRIM: SAYIN BAŞBAKAN GEREKLİ ADIMLARI ATMA KONUSUNDA KARARLI

  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  Ukrayna'da da uzantıları olduğunu belirten Yıldırım, " Ukrayna hükümeti; 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında, seçilmiş ve meşru hükümetimizin, Sayın  Cumhurbaşkanı'mızın yanında olduğunu ilk anda tüm dünyaya duyurmuştur. Darbeye karşı  Türkiye'ye açıkça desteğini ortaya koymuştur. Bu girişimin arkasındaki terör örgütünün birçok ülkede olduğu gibi  Ukrayna'da da uzantılarının olduğunu biliyoruz. Bu konuda Sayın Başbakan'ın gerekli adımları atma konusunda kararlı olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

  "UKRAYNA'NIN KIRIM DAHİL TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ"

  Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Yıldırım, "Türkiye,  Ukrayna'nın egemenliğini,  Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini önemsiyor ve bunu desteklemeye devam ediyor.  Kırım Tatarları,  Ukrayna ile ülkemiz arasında özel bir dostluk köprüsü oluşturmaktadır. Dolayısıyla  Kırım'ın ilhakıyla beraber ortaya çıkan  Kırım Tatarlarının sorunlarının giderilmesi, iskan meselelerinin halledilmesi için  Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

  UKRAYNA BAŞBAKANI GROYSMAN: UÇAK ÜRETİMİ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ

  Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman ise iki ülke arasında artık kimlikle seyahat edilebileceğini dile getirerek,  Türkiye ile müzakerelerin sağlam bir temel üzerine kurulduğunu vurguladı.  Ukrayna'nın son derece güvenilir bir ortak olduğunun altını çizen Groysman, şunları söyledi: 

  "Sayın Başbakan ile birlikte özellikle üzerinde durduğumuz noktalardan biri, uçak üretimi konusunda çabalarımızı bir araya getirmek.  Ukrayna'nın bu anlamda önemli bir teknoloji alt yapısı var.  Türkiye'nin de önemli bir teknoloji alt yapısı mevcut. Eğer çabalarımızı bir araya getirebilirsek ortaklaşa uçak üretimi konusunda iş birliği gerçekleştirebiliriz. Bu da son derece rekabetçi bir proje olacaktır ve küresel anlamda havacılık sektöründe talep görecektir"

  BAŞBAKAN YILDIRIM'A TEŞEKKÜR

  Kırım dahil olmak üzere  Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekledikleri yönündeki açıklaması için Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden  Ukrayna Başbakanı Groysman, "Bu ziyaretimiz vesilesiyle bize bir mesaj verdiniz. Türk gemilerinin,  Kırım limanlarına gitmeyeceğini ifade ettiniz. Bu son derece önemli bir mesajdı. Sayın Başbakan,  Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Desteğinizi arkamızda hissediyoruz.  Kırım Tatarlarıyla ilgili  Türkiye'nin almış olduğu pozisyonun, bizim için son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum" dedi. - Ankara

  kaynak: sondakika.com

  BENZER HABERLER