Arama Sonuçları
+90 (212) 234 77 72 WhatsApp: +90 (553) 773 06 07

info@vizem.com.tr

Vize Bul
3. ADIM ZİYARET AMACINIZ
  ARA
  Uzun süreli Schengen Vizesi nasıl alınır ?
  Tarih: 10-12-2019

   

  Schengen Vizesi

   

  Schengen Bölgesi, beş AB üyesi ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması çerçevesinde iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması ile oluşturulmuştur. Şuan Schengen Bölgesi’ni oluşturan 26 Schengen ülkesi 27 AB ülkesinin 22'si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden meydana gelmektedir.

   

  Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler, bu bölge dışındaki ülkelere yönelik ortak vize prosedürü uygulamaktadır. Schengen bölgesine üye herhangi bir ülkenin vizesine sahip olmanız durumunda, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre gibi ülkelere aynı vize ile seyahat edebilirsiniz.

   

   

  Uzun süreli Schengen vizesi

   

  Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere seyahat etmek için ciddi bir bürokratik süreç atlatmanız gerekecektir. Gerek evrak listesi, gerek başvuru sürecinde uygulanan prosedürler Schengen vizesi almak isteyenler açısından epeyce zorlayıcı olmaktadır. Bu nedenle Uzun Süreli Schengen vizesi sahibi olmak Schengen Bölgesi’ne yapacağınız seyahatlerde işinizi kolaylaştıracaktır.

   

  Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için oluşturmanız gereken bir imaj ve bu imajı yaratmak için uymanız gereken bazı kurallar vardır. Uzun süreli Schengen vizesi sahibi olmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.

   

   

  Güven oluşturmak: Uzun süreli Schengen vizesi sahibi olmanın en önemli koşulu güven oluşturmaktır. Uzun süreli Schengen vizesi almak için öncelikle konsolosluk görevlilerini vize konusunda beyan ettiğiniz tüm bilgilerin doğruluğuna ikna etmeniz gerekmektedir.

   

  Schengen vizesi başvurularınız için kendinize pilot bir ülke belirleyiniz ve Schengen vizesi başvurularınızı sürekli olarak aynı ülkeye yapınız.
  Schengen vizesi başvurusunda bulunduğunuz ülkenin en sık ziyaret ettiğiniz ülke olmasına dikkat ediniz. Çünkü seyahatinizi vizesine sahip olduğunuz ülkeden başlatmanız gerekecektir. Bu kurala uyacağınız yönünde vermiş olduğunuz beyanı doğrulamanız, daha sonraki vize başvurularınızda size referans oluşturacaktır.

   

  Mali kaynaklar: Uzun süreli Schengen vizesi alabilmeniz için mali kaynaklarınızın niteliği büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yapacağınız Schengen vizesi başvurularında banka extreleri, tapu ve sponsor mektubu gibi belgeler sunmanız, seyahatiniz süresince masraflarınız karşılayacak mali kaynağınız olduğu noktasında ikna edici olacağından, Uzun süreli Schengen vizesi alma şansınızı arttıracaktır.

   

  Çalışma bilgileri: Mevcut işinizde çalıştığınız süre ve çalıştığınız firmanın büyüklüğü Uzun süreli Schengen vizesi almanız konusunda etkili olmaktadır. Tanınan bir firmada çalışıyor olmanız ve / veya uzun süre aynı firmada çalışıyor olmanız Uzun süreli Schengen vizesi konusunda olumlu referans oluşturmaktadır.

   

  Ret yememiş olmak: Daha önce herhangi bir ülkeye yapmış olduğunuz vize başvurusunun ret cevabı almış olması Uzun süreli Schengen vizesi almanız önünde ciddi bir engeldir. Bu nedenle pasaportunuzda ret damgası varsa, Schengen vizesine başvuru yapmadan önce pasaportunuzu yenilemeniz tavsiye edilmektedir.

   

  Daha önce Schengen vizesi almış olmak: Pasaportunuzda daha önce alınmış ve doğru kullanılmış Schengen vizelerinizin olması Uzun süreli Schengen vizesi almanız için önemli bir referanstır. Schengen vizesi başvurusu yaparken daha önceki Schengen vizelerinizin fotokopisini evrak dosyasına eklemeniz faydanıza olacaktır.

   

  Doğum yeri ve kaçak göç: Schengen vizesi başvurularında uygulanan katı prosedürün en büyük amacı bölgeye kaçak göçün engellenmesidir. Bu nedenle daha önce kaçak yollarla Schengen Bölgesi’ne gitmiş ya da vizesi bittiği halde Schengen Bölgesi’nde kalmayan devam eden bir yakınınızın olması Uzun süreli Schengen vizesi almanız önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir.

   

  Diğer taraftan, Doğu ve Güneydoğu illerinde doğan kişilerin Avrupa’ya kaçak göçleri söz konusu olduğundan, Doğu ya da Güneydoğu Bölgesi’nde doğmuş olmanız Uzun süreli Schengen vizesi almanız açısından negatif kararlar alınmasına sebep olabilmektedir.

   

  Yerleşim bağları: Uzun süreli Schengen vizesi almanız için yapmanız gereken en önemli şey, yetkilileri Schengen Bölgesi seyahatinizin bitiminde Türkiye’ye geri döneceğinize ikna etmektir. Türkiye’de aile, iş, okul, malvarlığı gibi dönmenizi zorunlu kılacak bağlarınızın bulunması, Uzun süreli Schengen vizesi alma şansınızı arttıracaktır. 

  BENZER HABERLER